Agatki – jaki rodzaj wybrać?

Oznakowanie autobusu przewożącego dzieci wykonywane jest w kilku wariantach. Sprawia to, że Klienci mogą mieć pewien dylemat przy wyborze konkretnych opcji. Oferta pozwala na wybór oznakowania:

  • z obwódką lub bez,
  • tło odblaskowe lub połysk,
  • podłoże magnetyczne, sztywne lub samoprzylepne

Oznakowanie to jest zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury Dz.U. 133 Poz 1123 z 22-07-2002. W sumie dostępnych jest 12 kombinacji tego samego produktu. Jak mają się one do przepisów i zwyczajów panujących w transporcie autobusowym?

Obwódka.

Wzór oznakowania obwódki nie posiada. Dlaczego więc obwódka? Zwróćmy uwagę, że oznakowanie na żółtym tle może zostać umieszczone na gimbusie – też żółtym. Wtedy też staje się ono mniej widoczne. Więc w praktyce dodanie obwódki spowoduje uwypuklenie znaku na tle autobusu. Ponadto jeśli coś jest w ramce wygląda lepiej.

Rodzaj tła.

Kolory definiowane w Dz.U. to kolory odblaskowe. Tu wprowadzone zostały modyfikacje. Aby uwydatnić znak na tle odblaskowym czarny jest wykonywany jako materiał w połysku. A żółte tło odblaskowe? Tak jak w Dz.U. ma być odblaskowe. Jednak zwyczaje panujące wśród kierowców powoduje, że co najmniej jedna z tablic jest preferowana jako tło połyskowe bez odblasku.

Podłoże.

Wspomniany wcześniej Dz.U. definiuje oznakowanie jako tablicę. Tu w ofercie jest ono przedstawione jako Du bond.

Bywają jednak sytuacje, w których zastosowanie tablic nie jest optymalne i bezpieczne dla pojazdu. Tu z odsieczą przychodzi oznakowanie na podłożu magnetycznym. Oznakowanie autobusu przewożącego dzieci na podłożu magnetycznym można założyć na stalowe, elementy pojazdu, a po zakończeniu użytkowania zdjąć i przechować do następnego użycia. Oznakowanie wykonane na „magnesie” użyjemy na zewnątrz, na płaskich elementach karoserii. Wszelkie miejsca przetłoczeń nie wpływają korzystnie na przyczepność znaku do karoserii.

Naklejka – podłoże samoprzylepne jest wykorzystywana przez Kupujących, którzy zamierzają pojazd oznakować w sposób trwały. Raz naklejona pozostanie już w tym miejscu na stałe, Naklejka taka może też zostać użyta do renowacji starych tablic. Kierowca używał tablic, które mają właściwy wymiary jednak wskutek użytkowania znak został wcześniej uszkodzony.

Na zakończenie tego wpisu wspomnijmy o wymiarach. Jest to jednoznacznie określone 30x30cm. Oznakowanie gimbusa takie ma mieć. Pewnie czasami nie bardzo to pasuje do autobusu – trudno. Właśnie te wymiary mogą został łatwo poddane kontroli i ich się trzymamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.